RK Niedziałek – akumulatory, części do samochodów Akumulatory do samochodów osobowych i dostawczych, motocykli oraz akumulatory rolnicze – duży wybór oraz wiele możliwości gwarantuje RK Niedziałek.
Akumulatory do samochodów
AKUMULATORY | JAKI AKUMULATOR? | ŁADOWANIE AKUMULATORA | KONTAKT

Akumulatory samochodowe

Akumulatory CENTRA Akumulatory EXIDE Akumulatory VARTA Akumulatory BOSCH

Ładowanie akumulatora – dobry prostownik będzie niezbędny

Rozładowanie akumulatora

Przyczyn rozładowania akumulatora może być bardzo wiele. Od tak prozaicznych, jak pozostawienie włączonych świateł głównych, a nawet oświetlenia wewnątrz pojazdu, przez mniej lub bardziej oczywiste problemy z instalacją elektryczną, a kończąc na naturalnym zużyciu baterii. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy to "pada" nowy, dopiero co kupiony akumulator. Najczęściej spowodowane jest to tym, że nowy akumulator jest zawsze przez pewien czas magazynowany, najpierw przez producenta, a następnie przez dystrybutora, więc zanim trafi pod maskę samochodu klienta, mógł stać bezczynnie nawet przez kilka miesięcy. Nieużywany akumulator traci powoli fabryczne parametry (co jest w zupełności normalnym zjawiskiem), dlatego producenci akumulatorów, a przede wszystkim doświadczeni elektrycy samochodowi, zalecają przed pierwszym montażem, doładowanie nowego akumulatora "do pełna". Często w przypadku szybkiego rozładowania nowego akumulatora przyczyną może być również eksploatacja pojazdu na krótkich odcinkach, kiedy to akumulator nie ma kiedy dostatecznie się doładować. Jeśli rozładowanie nowego akumulatora powtarza się, rozwiązania problemu należy szukać u dobrego mechanika, a najlepiej fachowca od elektryki, który zdiagnozuje przyczynę, która zapewne będzie leżała po stronie niewłaściwie pracującej instalacji elektrycznej. Bezsprzeczne jest ,że żywotność akumulatora zależy przede wszystkim od stanu instalacji elektrycznej auta i akcesoriów, jakie są w samochodzie zamontowane. Za wysoki pobór prądu na postoju spowoduje szybkie zużycie każdego, nawet nowego i najlepszego akumulatora. Częstą przyczyną utraty prądu są zainstalowane urządzenia niefabryczne jak np. autoalarm, niefabryczne radio, wzmacniacz i inny sprzęt grający, zestaw głośnomówiący, ogrzewanie postojowe, czy dodatkowe nagrzewnice w silnikach Diesla. Przyczyną może być nie tylko niefachowy montaż, ale również jakość samych urządzeń. Warto wiedzieć, że częste, całkowite rozładowania akumulatora zdecydowanie skracają okres jego eksploatacji. Rozładowany akumulator należy jak najszybciej naładować do pełna. Pozostawienie na dłuższy czas pustego akumulatora spowoduje zasiarczenie go. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne doładowanie akumulatora, należy pamiętać, żeby cały proces przeprowadzić z zachowaniem wyjątkowej ostrożności.

Ładowanie akumulatora

Proces ładowania polega na podłączeniu akumulatora do źródła prądu za pomocą prostownika i trwa na ogół kilka – kilkanaście godzin. Prąd ładowania wynosi 10% pojemności akumulatora (dla akumulatora 40 Ah prąd ładowania wynosi 4 A). Po przekroczeniu napięcia 2,4 V zaczyna się rozkład wody na tlen i wodór tzw. gazowanie akumulatora. Po osiągnięciu napięcia 2,5 V należy przerwać ładowanie, w przeciwnym razie dojdzie do przeładowania akumulatora. Skutkuje to wydzieleniem dużych ilości wodoru (tzw. zagotowanie). Wodór w połączeniu z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową, która może eksplodować pod wpływem iskry elektrycznej lub chociażby żaru z papierosa. Stąd ładowanie akumulatora należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na otwartym terenie. Bezwzględnie należy unikać iskrzenia przy odłączaniu zacisków prostownika, w tym celu w pierwszej kolejności należy odłączyć prostownik z sieci. Przeładowanie baterii jest dla niej szkodliwe – może mieć to miejsce, gdy używamy prostownika pozbawionego elektronicznych zabezpieczeń przed przeładowaniem i zapomnimy go odłączyć na czas oraz gdy w samochodzie uszkodzony jest regulator napięcia. Objawami przeładowania mogą być ślady odparowanego elektrolitu na akumulatorze lub niska wydajność baterii. Jeżeli akumulator nie jest odłączony od instalacji samochodu, należy mieć na uwadze, że współczesne samochody często zużywają prąd nawet na postoju np. do podtrzymania pamięci niektórych urządzeń lub np. do działania autoalarmu, co może być sygnałem dla prostownika, że ładowanie jeszcze się nie skończyło. W takiej sytuacji proces ładowania wydłuży się i może dojść do nadmiernego wzrostu napięcia. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do uszkodzeń elektroniki.

Instalacja elektryczna i osprzęt

Nic tak nie szkodzi baterii, jak częste i długotrwałe rozładowanie, niedoładowanie lub przeładowanie. We wszystkich tych przypadkach powodem może być za słaby lub za silny prąd ładowania. Łatwo to sprawdzić w warsztacie. Jeżeli akumulator wykazuje objawy zużycia po krótkim czasie eksploatacji, zanim rozpoczniemy procedurę reklamacyjną lub kupimy nowy, sprawdźmy koniecznie działanie instalacji samochodu. Zdarza się, że za szybkie zużycie akumulatora odpowiadają zaśniedziały kabel masowy silnika, przewód prowadzący od baterii do masy auta lub zużycie prądu na postoju. Działanie układu ładowania należy sprawdzać na zaciskach akumulatora, a dopiero gdy jest za słabe, warto zmierzyć je na zaciskach alternatora. Sprawny alternator nie gwarantuje, że prąd dotrze do baterii. Może „zgubić” się po drodze na uszkodzonych lub zanieczyszczonych połączeniach. Jeśli akumulator jest pełny, a powtarzają się problemy ze słabo działającym rozrusznikiem, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego połączenia. Straty energii na zanieczyszczonych zaciskach elektrycznych powodują rozładowywanie baterii. Dobre, nowe akumulatory, przy sprawnej instalacji elektrycznej, działają w sprzyjających warunkach nawet 6 – 8 lat.

Prostowniki - RK Niedziałek

Akumulatory samochodowe – sklep, hurtownia RK Niedziałek zaprasza!

Akumulatory - RK Niedziałek Filie
Akumulatory - RK Niedziałek Telefony
Akumulatory - RK Niedziałek
Akumulatory Lublin
Akumulatory Lublin, Abramowicka 11
Akumulatory Lublin
tel. 81 740 47 16
Akumulatory Lublin
Zobacz więcej
Akumulatory Lublin
Akumulatory Lublin, Dr. Męcz. Majdanka 74
Akumulatory Lublin
tel. 81 744 50 40
Akumulatory Lublin
Zobacz więcej
Akumulatory Lublin
Akumulatory Lublin, Krochmalna 49
Akumulatory Lublin
tel. 81 532 27 44
Akumulatory Lublin
Zobacz więcej
Akumulatory Lublin
Akumulatory Lublin, Wojciechowska 9
Akumulatory Lublin
tel. 81 533 05 50
Akumulatory Lublin
Zobacz więcej
Akumulatory Lublin
Akumulatory Lublin, Związkowa 4
Akumulatory Lublin
tel. 81 746 99 20
Akumulatory Lublin
Zobacz więcej
Akumulatory Świdnik
Akumulatory Świdnik, Kruczkowskiego 6a
Akumulatory Świdnik
tel. 81 751 30 91
Akumulatory Świdnik
Zobacz więcej
Akumulatory Biłgoraj
Akumulatory Biłgoraj, Krzeszowska 68b
Akumulatory Biłgoraj
tel. 84 686 22 22
Akumulatory Biłgoraj
Zobacz więcej
Akumulatory Chełm
Akumulatory Chełm, Podgórze 36
Akumulatory Chełm
tel. 82 571 32 82
Akumulatory Chełm
Zobacz więcej
Akumulatory Kraśnik
Akumulatory Kraśnik, Jagiellońska 3
Akumulatory Kraśnik
tel. 81 825 15 15
Akumulatory Kraśnik
Zobacz więcej
Akumulatory Lubartów
Akumulatory Lubartów, Lubelska 113
Akumulatory Lubartów
tel. 81 854 10 10
Akumulatory Lubartów
Zobacz więcej
Akumulatory Ostrowiec Świętokrzyski
Akumulatory Ostrowiec Świętokrzyski, Kilińskiego 26
Akumulatory Ostrowiec Świętokrzyski
tel. 41 263 39 08
Akumulatory Ostrowiec Świętokrzyski
Zobacz więcej
Akumulatory Łuków
Akumulatory Łuków, Międzyrzecka 72i
Akumulatory Łuków
tel. 25 798 88 08
Akumulatory Łuków
Zobacz więcej
Akumulatory Puławy
Akumulatory Puławy, Kochanowskiego 4
Akumulatory Puławy
tel. 81 888 68 68
Akumulatory Puławy
Zobacz więcej
Akumulatory Zamość
Akumulatory Zamość, Lubelska 27
Akumulatory Zamość
tel. 84 638 32 77
Akumulatory Zamość
Zobacz więcej

RK Niedziałek – największa na Lubelszczyźnie sieć sprzedaży z częściami do samochodów.

RK Niedziałek to największa na Lubelszczyźnie sieć sprzedaży z częściami do samochodów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z najlepszymi dostawcami oraz stosowaniu najefektywniejszych rozwiązań logistyczno-magazynowych stworzyliśmy kompleksową ofertę auto części do samochodów osobowych, w tym do aut: zachodnich, krajowych, japońskich i koreańskich. Szeroka oferta firmy RK Niedziałek skierowana jest do klientów indywidualnych, a także do warsztatów samochodowych, sklepów i hurtowni motoryzacyjnych. Prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną. Zapewniamy bezpieczne zakupy, ponieważ wszystkie oferowane produkty objęte są gwarancją producenta lub dostawcy. Zawsze służymy fachową pomocą i doradztwem, a każdy klient może liczyć na indywidualną obsługę. Jesteśmy pewni, że dobrze przygotowani sprzedawcy oraz bogata oferta firmy RK Niedziałek pomagają w skutecznym rozwiązywaniu problemów z samochodem. W naszej ofercie, poza akumulatorami znajdują się m.in. części zamienne, oleje i płyny, części karoseryjne i oświetlenie, opony całoroczne, letnie i zimowe, materiały dla lakiernictwa, a także profesjonalne wyposażenie warsztatów. Czytaj więcej »

Filie RK Niedziałek znajdziesz w miastach Lublin, Chełm, Puławy, Zamość, Biłgoraj, Kraśnik, Lubartów, Łuków, Świdnik oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

Zapraszamy po akumulatory do filii RK Niedziałek na terenie całego województwa lubelskiego!

Akumulatory RK Niedziałek